Plugins - - en to sv_SE translation catalogue (300 entries)

en: We strongly suggest keeping double opt-in enabled. Disabling double opt-in may affect your GDPR compliance.
sv_SE: Vi rekommenderar start att du behåller dubbelt samtycke aktiverat. Om du inaktiverar dubbelt samtycke kan det påverka din efterlevnad av GDPR.

en: Submitting...
sv_SE: Skickar in &hellip;

en: Resource does not exist.
sv_SE: Resurs finns inte.

en: Form saved.
sv_SE: Formulär sparat.

en: Checkout for WooCommerce: After customer info
sv_SE: Checkout för WooCommerce: Efter kundinformation

en: Checkout for WooCommerce: After account info
sv_SE: Checkout för WooCommerce: Efter kontoinformation

en: Checkout for WooCommerce: Before complete order button
sv_SE: Checkout för WooCommerce: Före knappen som slutför beställningen

en: Privacy-friendly analytics plugin that does not use any external services.
sv_SE: Integritetsvänligt analystillägg som inte använder några externa tjänster.

en: After email field
sv_SE: Efter e-postfält

en: Loading... Please wait.
sv_SE: Laddar &hellip; Vänta.

en: This is a premium feature. Please upgrade to Mailchimp for WordPress Premium to be able to use it.
sv_SE: Detta är en premiumfunktion. Uppgradera till Mailchimp for WordPress Premium för att kunna använda den.

en: The given value does not look like a valid Mailchimp API key.
sv_SE: Det angivna värdet ser inte ut som en giltig Mailchimp API-nyckel.

en: Separate multiple values with a comma.
sv_SE: Separera flera värden med ett komma.

en: The listed tags will be applied to all subscribers added or updated by this form.
sv_SE: De listade etiketterna kommer att tillämpas för alla nya prenumeranter som läggs till eller uppdateras via detta formulär.

en: Example: My tag, another tag
sv_SE: Exempel: Min etikett, en annan etikett

en: Subscriber tags
sv_SE: Prenumerantetiketter

en: Not installed
sv_SE: Inte installerad

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: After order notes
sv_SE: Anteckningar efter beställning

en: You defined your Mailchimp API key using the <code>MC4WP_API_KEY</code> constant.
sv_SE: Du har definierat din API-nyckel för Mailchimp med hjälp av konstanten <code>MC4WP_API_KEY</code>.

en: Link to your terms & conditions page
sv_SE: Länk till din sida med villkor

en: Agree to terms
sv_SE: Godkänn villkoren

en: I have read and agree to the terms & conditions
sv_SE: Jag har läst och godkänner villkoren

en: <strong>Warning: </strong> enabling this may affect your <a href="%s">GDPR compliance</a>.
sv_SE: <strong>Varning: </strong> om du aktiverar detta så kan <a href="%s">samtycket för GDPR</a> påverkas.

en: Select "yes" if you want to subscribe people without asking them explicitly.
sv_SE: Välj ”ja” om du vill prenumerera personer utan att uttryckligen fråga dem.

en: (recommended)
sv_SE: (rekommenderas)

en: The form may look slightly different than this when shown in a post, page or widget area.
sv_SE: Formuläret kan se något annorlunda ut än detta när det visas i ett inlägg, på en sida eller i ett widgetområde.

en: Form code
sv_SE: Formulärkod

en: Add-ons
sv_SE: Utökningar

en: Your "subscribed" message will not show when redirecting to another page, so make sure to let your visitors know they were successfully subscribed.
sv_SE: Ditt meddelande för lyckad prenumeration kommer inte visas när du omdirigerar till en annan sida, så se till att dina besökare vet att deras prenumeration lyckades.

en: Super flexible forms using native HTML. Just like Mailchimp for WordPress forms but for other purposes, like a contact form.
sv_SE: Superflexibla formulär med inbyggd HTML. Precis som Mailchimp för WordPress-formulär men för andra ändamål, som ett kontaktformulär.

en: Pop-ups or boxes that slide-in with a newsletter sign-up form. A sure-fire way to grow your email lists.
sv_SE: Ett bombsäkert sätt att få dina e-postlistor att växa är popup-fönster eller inglidande rutor med ett prenumerationsformulär för ditt nyhetsbrev.

en: Other plugins by ibericode
sv_SE: Andra tillägg av ibericode

en: Select a Mailchimp list
sv_SE: Välj en Mailchimp-lista

note: translators: %s links to the Gravity Forms overview page
en: To integrate with Gravity Forms, add the "Mailchimp for WordPress" field to <a href="%s">one of your Gravity Forms forms</a>.
sv_SE: För att integrera med Gravity Forms lägger du till fältet ”Mailchimp” i <a href="%s">något av dina formulär i Gravity Forms</a>.

en: Leave this field empty if you're human:
sv_SE: Låt detta fält vara tomt om du är människa:

en: Showing the first 20 choices.<br> All %d choices will be displayed when viewing the form.
sv_SE: De första 20 valen visas.<br> Alla %d val kommer att synas när formuläret visas.

en: (empty)
sv_SE: (tomt)

en: Sign-up checkbox
sv_SE: Kryssruta för prenumeration

en: Set your sign-up label text and whether it should be pre-checked.
sv_SE: Ange texten för den prenumerationsuppmaning och om den ska vara förbockad som standard, eller inte.

en: Mailchimp list
sv_SE: Mailchimp-lista

en: Select the Mailchimp list to subscribe to.
sv_SE: Välj vilken Mailchimp-lista du vill prenumerera på.

en: Sign-up to our newsletter?
sv_SE: Vill du prenumerera på vårt nyhetsbrev?

en: Use this integration by adding the "Mailchimp" field to <a href="%s">your WPForms forms</a>.
sv_SE: Använd denna integrering genom att lägga till fältet ”Mailchimp” i dina <a href="%s">formulär i WPForms</a>.

en: Looks like your server is blocked by Mailchimp's firewall. Please contact Mailchimp support and include the following reference number: %s
sv_SE: Det verkar som att din server är blockerad av Mailchimps brandvägg. Kontakta Mailchimps support och inkludera följande referensnummer: %s

en: Failed to renew your lists. An error occured.
sv_SE: Misslyckades att förnya dina listor. Ett fel uppstod.

en: Mailchimp opt-in
sv_SE: Mailchimp-godkännande

en: To integrate with Ninja Forms, add the "Mailchimp" action to <a href="%s">one of your Ninja Forms forms</a>.
sv_SE: För att integrera med Ninja Forms, lägg till ”Mailchimp”-åtgärden till <a href="%s"> ett av dina formulär i Ninja Forms</a>.

en: Greyed out integrations will become available after installing & activating the corresponding plugin.
sv_SE: Nedtonade integrationer kommer bli tillgängliga efter du har installerat och aktiverat motsvarande tillägg.

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
sv_SE: Avgör vilka händelser som kommer skrivas till <a href="%s">felsökningsloggen</a> (se nedan).

en: Everything
sv_SE: Allt

en: Errors & warnings only
sv_SE: Endast fel och varningar

en: Logging
sv_SE: Loggning

en: Miscellaneous settings
sv_SE: Övriga inställningar

en: Value
sv_SE: Värde

en: Field type
sv_SE: Fälttyp

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
sv_SE: Är du säker på att du vill inaktivera dubbel bekräftelse?

en: Dismiss this notice.
sv_SE: Avfärda denna notis.

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
sv_SE: Om du gör det, <a href="%s">ge oss betyget 5★ på WordPress.org</a>. Det skulle vara till stor hjälp för oss.

en: You've been using Mailchimp for WordPress for some time now; we hope you love it!
sv_SE: Du har använt ”Mailchimp for WordPress” ett tag nu. Vi hoppas du gillar det!

en: <a href="%1$s">Upgrade to Mailchimp for WordPress Premium</a> or <a href="%2$s">read more about Mailchimp's E-Commerce features</a>.
sv_SE: <a href="%1$s">Uppgradera till ”Mailchimp for WordPress Premium”</a> <a href="%2$s">eller läs mer om Mailchimps e-handelsfunktioner</a>.

en: Do you want to track all WooCommerce orders in Mailchimp so you can send emails based on the purchase activity of your subscribers?
sv_SE: Vill du spåra alla WooCommerce-ordrar i Mailchimp så att du kan skicka e-post baserat på dina kunders köpaktiviteter?

en: Done! Mailchimp lists renewed.
sv_SE: Klart! Mailchimp-listor har förnyats.

en: Fetching Mailchimp lists
sv_SE: Hämtar Mailchimp-listor

en: Mailchimp returned the following error:
sv_SE: Mailchimp returnerade följande fel:

en: Here's some info on solving common connectivity issues.
sv_SE: Här finns lite information för att lösa vanliga anslutningsproblem.

en: Error connecting to Mailchimp:
sv_SE: Fel vid anslutning till Mailchimp:

en: Checked
sv_SE: Markerad

en: Unchecked
sv_SE: Avmarkerad

en: Right of Element
sv_SE: Till höger om elementet

en: Below Element
sv_SE: Under elementet

en: Above Element
sv_SE: Ovan elementet

en: Left of Element
sv_SE: Till vänster om elementet

en: To integrate with Ninja Forms, add the "Mailchimp" field to your Ninja Forms forms.
sv_SE: För att integrera med Ninja Forms, lägg till fältet ”Mailchimp” i dina ”Ninja Forms”-formulär.

en: The text that shows when an existing subscriber is updated.
sv_SE: Texten som visas när en befintlig prenumerant uppdateras.

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Data from a cookie.
sv_SE: Data från en cookie.

en: List fields
sv_SE: Listfält

en: Interest categories
sv_SE: Intressekategorier

en: Form fields
sv_SE: Formulärfält

en: Choose a field to add to the form
sv_SE: Välj ett fält att lägga till i formuläret

en: Thank you, your records have been updated!
sv_SE: Tack, dina uppgifter har uppdaterats!

en: Please ensure %1$s has the proper <a href="%2$s">file permissions</a>.
sv_SE: Se till att %1$s har rätt <a href="%2$s">filbehörigheter</a>.

en: Log file is not writable.
sv_SE: Loggfilen är inte skrivbar.

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Preselect
sv_SE: Förvalt

en: Optional
sv_SE: Valfritt

en: To get started with Mailchimp for WordPress, please <a href="%s">enter your Mailchimp API key on the settings page of the plugin</a>.
sv_SE: För att komma igång Mailchimp för WordPress, <a href="%s">ange in din API-nyckel från Mailchimp på tilläggets inställningssida.</a>.

en: Before submit button
sv_SE: Före skicka-knappen

en: After customer details
sv_SE: Efter kunddetaljer

en: After shipping details
sv_SE: Efter fraktdetaljer

en: Property of the current page or post.
sv_SE: Egenskaper för den aktuella sidan eller posten.

en: When offering a list choice, this is the text that shows when no lists were selected.
sv_SE: När flera listor kan väljas är det denna text som kommer visas ifall ingen lista blev vald.

en: No list selected
sv_SE: Ingen lista vald

en: Select the form to show
sv_SE: Välj formulär att visa

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
sv_SE: Just nu är tillägget konfigurerat till att bara logga fel och varningar.

en: Text to prefill this field with.
sv_SE: Text att i förväg fylla detta fältet med.

en: Text to show when field has no value.
sv_SE: Text att visa när ett fält saknar värde.

en: Empty Log
sv_SE: Rensa logg

en: Nothing here. Which means there are no errors!
sv_SE: Här är det tomt. Det finns alltså inga fel!

en: Filter..
sv_SE: Filter…

en: Debug Log
sv_SE: Felsökningslogg

en: This field is marked as required in Mailchimp.
sv_SE: Detta fält är markerat som obligatoriskt i Mailchimp.

en: Log successfully emptied.
sv_SE: Loggen rensades utan problem.

en: Other
sv_SE: Annat

en: Other Settings
sv_SE: Andra inställningar

en: Subscribe to our newsletter.
sv_SE: Prenumerera på vårt nyhetsbrev.

en: Found a bug? Please <a href="%s">open an issue on GitHub</a>.
sv_SE: Hittade du ett fel? <a href="%s">Öppna upp ett problem på GitHub</a>.

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
sv_SE: Gillar du detta tillägg? Premium-utökningen låser upp flera kraftfulla funktioner. <a href="%s">Ta reda på alla fördelar nu</a>.

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
sv_SE: Vill du skapa mer än ett formulär? Vår Premium-utökning gör just detta! <a href="%s">Ta en titt på alla fördelar med Premium</a>.

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try Mailchimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
sv_SE: Vill du ha översatta formulär för alla dina språk? <a href="%s">Prova Mailchimp for WordPress Premium</a>, som gör just det plus mer.

en: Upgrade to Premium
sv_SE: Uppgradera till Premium

en: Increased conversions? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> submits forms without reloading the entire page, resulting in a much better experience for your visitors.
sv_SE: Ökade konverteringar? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> skickar formulär utan att ladda om hela sidan, vilket ger en mycket bättre upplevelse för dina besökare.

en: Be notified whenever someone subscribes? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> allows you to set up email notifications for your forms.
sv_SE: Bli meddelad när någon börjar prenumerera? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> låter dig ställa in e-postnotifikationer för dina formulär.

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
sv_SE: Vill du anpassa stilen på ditt formulär? <a href="%s">Pröva vår stilbyggare</a> & redigera utseendet på dina formulär med bara några klick.

en: If your answer can not be found in the resources listed above, please use the <a href="%s">support forums on WordPress.org</a>.
sv_SE: Om ditt svar inte kan hittas i resurserna som listas ovan, använd <a href="%s">supportforumen på WordPress.org</a>.

en: Frequently Asked Questions
sv_SE: Vanliga frågor

en: Knowledge Base
sv_SE: Kunskapsbas

en: We have some resources available to help you in the right direction.
sv_SE: Vi har några resurser tillgängliga för att hjälpa dig i rätt riktning.

en: Click on the name of an integration to edit all settings specific to that integration.
sv_SE: Klicka på namnet på en integration för att redigera dess specifika inställningar.

en: The table below shows all available integrations.
sv_SE: Tabellen nedan visar alla tillgängliga integrationer.

en: Form
sv_SE: Formulär

en: ZIP
sv_SE: Postnummer

en: State
sv_SE: Delstat

en: Street Address
sv_SE: Gatuadress

en: Radio buttons
sv_SE: Alternativknappar

en: No available fields. Did you select a Mailchimp list in the form settings?
sv_SE: Inga tillgängliga fält. Valde du en Mailchimp-lista i formulärinställningarna?

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
sv_SE: Detta fält kommer låta dina besökare välja en lista att prenumerera på.

en: Is this field required?
sv_SE: Är detta fält obligatoriskt?

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
sv_SE: Detta fält kommer låta dina besökare välja om de vill prenumerera eller avsluta prenumeration

en: Form action
sv_SE: Formuläråtgärd

en: Field label
sv_SE: Fältetikett

en: Dropdown
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Default Value
sv_SE: Standardvärde

en: Country
sv_SE: Land

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Choice type
sv_SE: Valtyp

en: Choices
sv_SE: Val

en: City
sv_SE: Ort

note: Description of the plugin
en: Mailchimp for WordPress by ibericode. Adds various highly effective sign-up methods to your site.
sv_SE: Mailchimp för WordPress av ibericode. Lägger till olika effektiva sätt att registrera sig på din webbplats.

en: To get a custom integration to work, include the following HTML in the form you are trying to integrate with.
sv_SE: För att få anpassade integrationer att fungera, inkludera följande HTML-kod i formuläret du försöker integrera med.

en: To integrate with Contact Form 7, configure the settings below and then add %s to your CF7 form mark-up.
sv_SE: För att integrera med ”Contact Form 7”, konfigurera inställningarna nedan och lägg sedan till %s i din formulärkod i CF7.

en: Edit this list in Mailchimp
sv_SE: Redigera denna lista i Mailchimp

en: Subscribers
sv_SE: Prenumeranter

en: List Name
sv_SE: Listnamn

en: The table below shows your Mailchimp lists and their details. If you just applied changes to your Mailchimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
sv_SE: Tabellen nedan visar dina Mailchimp-listor och dess detaljer. Om du nyss gjorde ändringar till dina Mailchimp-listor, använd följande knapp för att förnya den cachade listkonfigurationen.

en: Your Mailchimp Account
sv_SE: Ditt Mailchimp-konto

en: Configure this integration
sv_SE: Konfigurera denna integration

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Name
sv_SE: Namn

en: Please ensure you <a href="%1$s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%2$s">log into your Mailchimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
sv_SE: Se till att du <a href="%1$s">konfigurerar detta tillägg så att det skickar alla obligatoriska fält</a> eller <a href="%2$s">logga in på ditt Mailchimp-konto</a> och se till att endast e-post och namnfälten är markerade som obligatoriska för den valda listan/listorna.

en: The selected Mailchimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
sv_SE: Den valda Mailchimp-listan kräver icke-standard fält, något som kan göra att integrationen inte fungerar.

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
sv_SE: Välj ”ja” om kryssrutan ska vara förvald.

en: Implicit?
sv_SE: Underförstått?

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
sv_SE: Aktivera %s integrationen? Detta kommer lägga till en registreringscheckbox till formuläret.

en: Enabled?
sv_SE: Aktiverad?

en: Integrations
sv_SE: Integrationer

en: Form behaviour
sv_SE: Formulärbeteende

en: What does this do?
sv_SE: Vad gör detta?

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
sv_SE: Välj "nej" om du vill lägga till de valda intressena till tidigare valda intressen vid uppdatering av en prenumerant.

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
sv_SE: Välj "ja" om du vill uppdatera befintliga prenumeranter med de data som skickas.

en: Use double opt-in?
sv_SE: Använd dubbel bekräftelse?

en: Mailchimp specific settings
sv_SE: Mailchimp specifika inställningar

en: Form Messages
sv_SE: Formulärmeddelanden

en: Enter the HTML code for your form fields..
sv_SE: Skriv in HTML-koden för dina formulärfält.

en: Form Fields
sv_SE: Formulärfält

en: Form variables
sv_SE: Formulärvariabler

en: Form Style
sv_SE: Formulärstil

en: Form Appearance
sv_SE: Formulärutseende

en: Form Themes
sv_SE: Formulärteman

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Inherit from %s theme
sv_SE: Ärv från %s tema

en: Add dynamic form variable
sv_SE: Lägg till dynamisk formulärvariabel

en: Click the following button to have Mailchimp for WordPress pick up on your changes.
sv_SE: Klicka på följande knapp för att få Mailchimp for WordPress att plocka upp dina ändringar.

en: Edit list fields for
sv_SE: Redigera listfält för

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
sv_SE: Klickar du på följande länkar tar du dig till högra rutan.

en: Add list fields to any of your selected lists.
sv_SE: Lägg till listfält till någon av dina valda listor.

en: Log in to your Mailchimp account.
sv_SE: Logga in på ditt Mailchimp-konto.

en: Here's how:
sv_SE: Här är hur:

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in Mailchimp first.
sv_SE: För att lägga till fler fält till ditt formulär kommer du behöva skapa dessa fält i Mailchimp först.

en: Add more fields
sv_SE: Lägg till fler fält

en: Enter the title of your sign-up form
sv_SE: Ange rubriken på ditt registreringsformulär

en: Enter form title here
sv_SE: Ange formulärrubriken här

en: Edit Form
sv_SE: Redigera formulär

en: You are here:
sv_SE: Du är här:

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Messages
sv_SE: Meddelanden

en: Fields
sv_SE: Fält

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with Mailchimp</a>?
sv_SE: Inga listor hittades. Har du <a href="%s">anslutit med Mailchimp</a>?

en: To which Mailchimp lists should this form subscribe?
sv_SE: Vilken Mailchimp-lista ska detta formulär prenumerera på?

en: Enter your form title..
sv_SE: Ange din formulärrubrik…

en: What is the name of this form?
sv_SE: Vad heter detta formulär?

en: Add new form
sv_SE: Lägg till nytt formulär

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
sv_SE: Det finns inget formulär med ID %d, kanske har det tagits bort?

en: The property of the currently logged-in user.
sv_SE: Egenskapen hos den inloggade användaren.

en: The visitor's IP address. Example: %s.
sv_SE: Besökarens IP-adress. Exempel: %s.

en: The site's language. Example: %s.
sv_SE: Webbplatsens språk. Exempel: %s.

en: The current time. Example: %s.
sv_SE: Aktuell tid. Exempel: %s.

en: The current date. Example: %s.
sv_SE: Aktuellt datum. Exempel: %s.

en: The path of the page.
sv_SE: Sökvägen till sidan.

en: The URL of the page.
sv_SE: Sidans adress.

en: The email address of the current visitor (if known).
sv_SE: E-postadressen för den aktuella besökaren (om den är känd).

en: Data from the URL or a submitted form.
sv_SE: Data från adressen eller ett inskickat formulär.

en: Form preview
sv_SE: Formulärförhandsgranskning

en: Go back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Form not found.
sv_SE: Formulär hittades inte.

en: Default sign-up form
sv_SE: Standard-registreringsformulär

en: Success! The cached configuration for your Mailchimp lists has been renewed.
sv_SE: Det gick! Den cachade konfigurationen för dina Mailchimp-listor har förnyats.

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Please select at least one list.
sv_SE: Välj minst en lista.

en: The API key for connecting with your Mailchimp account.
sv_SE: API-nyckeln för att ansluta till ditt Mailchimp-konto.

en: Looking for help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: This plugin is not developed by or affiliated with Mailchimp in any way.
sv_SE: Detta tillägg är inte utvecklat av, eller har något samröre, med Mailchimp på något sätt.

note: translators: %s links to the WordPress.org translation project
en: Mailchimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Please <a href="%s">help translate the plugin using your WordPress.org account</a>.
sv_SE: ”Mailchimp for WordPress” är i behov av översättningar. Är tillägget inte översatt till ditt språk eller upptäcker du fel med de nuvarande översättningarna? Att hjälpa till är enkelt! <a href="%s">Hjälp till att översätta tillägget med ditt WordPress.org-konto</a>.

en: Add to form
sv_SE: Lägg till i formulär

en: Wrap in paragraph tags?
sv_SE: Lägg till taggar för stycke (&lt;p&gt;) på ömse sidor?

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: List choice
sv_SE: Listval

en: Submit button
sv_SE: Skicka-knapp

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
sv_SE: Ersatt med prenumerantens nummer på vald lista(or)

en: Replaced with the form response (error or success messages).
sv_SE: Ersatt med formulärets svar (fel- eller framgångs-meddelanden).

en: This allows you to personalise your form or response messages.
sv_SE: Detta gör att du kan anpassa ditt formulär eller svarsmeddelanden.

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
sv_SE: Följande variabel-lista kan användas för att <a href="%s">lägga till lite dynamiskt innehåll till ditt formulär, eller framgångs- och fel-meddelanden</a>.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
sv_SE: HTML-taggar som %s är tillåtna i meddelandefält.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
sv_SE: När uppsägningsmetoden används, är det den här texten som visas när angiven epostadress inte finns i vald lista(or).

en: Not subscribed
sv_SE: Prenumererar inte

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
sv_SE: När uppsägningsmetoden används, är det den här texten som visas när angiven epostadress har lyckats säga upp prenumerationen från vald lista(or).

en: Unsubscribed
sv_SE: Prenumeration uppsagd

en: The text that shows when a general error occured.
sv_SE: Den text som visas när ett allmänt fel uppstått.

en: General error
sv_SE: Allmänt fel

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
sv_SE: Den text som visas när den angivna epostadressen redan prenumererar på vald lista(or).

en: Already subscribed
sv_SE: Redan prenumerant

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
sv_SE: Den text som visas när ett obligatoriskt fält för vald lista(or) saknas.

en: Required field missing
sv_SE: Obligatoriskt fält saknas

en: The text that shows when an invalid email address is given.
sv_SE: Den text som visas när en ogiltig epostadress angivits.

en: Invalid email address
sv_SE: Ogiltig e-postadress

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
sv_SE: Den text som visas när en e-postadress lyckats prenumerera på vald lista/listor.

en: Successfully subscribed
sv_SE: Prenumerationen lyckades

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
sv_SE: Lämna tomt eller ange <code>0</code> för ingen omdirigering. Använd annars fullständiga (absoluta) URL:er, inklusive <code>http://</code>.

en: Example: %s
sv_SE: Exempel: %s

en: Redirect to URL after successful sign-ups
sv_SE: Omdirigera till URL efter lyckade registreringar

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
sv_SE: Välj ”ja” för att dölja formulärfälten efter en lyckad registrering.

en: Hide form after a successful sign-up?
sv_SE: Dölj formuläret efter en lyckad registrering?

en: Replace interest groups?
sv_SE: Ersätt intressegrupper?

en: Update existing subscribers?
sv_SE: Uppdatera befintliga prenumeranter?

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
sv_SE: Använd kortkoden %s för att visa detta formulär inuti ett inlägg, sida eller text widget.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
sv_SE: Välj lista(or) som personer som skickar in detta formulär skall prenumerera på.

en: Lists this form subscribes to
sv_SE: Listor detta formulär prenumererar på

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
sv_SE: Om du vill ladda in några standardstilar för CSS, välj ”Grundläggande formateringsstilar” eller välj ett färgtema

en: Dark Theme
sv_SE: Mörkt tema

en: Blue Theme
sv_SE: Blått tema

en: Green Theme
sv_SE: Grönt tema

en: Red Theme
sv_SE: Rött tema

en: Light Theme
sv_SE: Ljust tema

en: After billing details
sv_SE: Efter faktureringsinformation

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
sv_SE: Välj ”ja” om kryssrutan visas på en konstig plats.

en: Load some default CSS?
sv_SE: Ska någon standard-CSS laddas?

en: Pre-check the checkbox?
sv_SE: Kryssa i kryssrutan i förväg?

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
sv_SE: HTML-taggar som %s är tillåtna i etikettexten.

en: Checkbox label text
sv_SE: Etikettext för kryssruta

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
sv_SE: Välj ”ja” om du vill att folk ska bekräfta sin e-postadress innan de läggs till i listan (rekommenderas)

en: Double opt-in?
sv_SE: Dubbelgodkännande?

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
sv_SE: Välj de listor som den anmälande ska anmälas till.

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to Mailchimp</a>?
sv_SE: Inga listor hittades, <a href="%s">är du ansluten till till Mailchimp</a>?

en: Mailchimp Lists
sv_SE: Mailchimp-listor

en: A total of %d lists were found in your Mailchimp account.
sv_SE: Totalt hittades %d listor i ditt Mailchimp-konto.

en: No lists were found in your Mailchimp account
sv_SE: Inga listor hittades i ditt Mailchimp-konto

en: Renew Mailchimp lists
sv_SE: Förnya Mailchimp-listor

en: Get your API key here.
sv_SE: Skaffa din API-nyckel här.

en: Your Mailchimp API key
sv_SE: Din Mailchimp API-nyckel

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: NOT CONNECTED
sv_SE: EJ ANSLUTEN

en: CONNECTED
sv_SE: ANSLUTEN

en: API Settings
sv_SE: API-inställningar

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Given email address is not subscribed.
sv_SE: Angiven e-postadress prenumererar ej.

en: You were successfully unsubscribed.
sv_SE: Du har avslutat prenumerationen.

en: Please fill in the required fields.
sv_SE: Fyll i de obligatoriska fälten.

en: Given email address is already subscribed, thank you!
sv_SE: Angiven e-postadress prenumererar redan, tack!

en: Please provide a valid email address.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress.

en: Oops. Something went wrong. Please try again later.
sv_SE: Hoppsan. Något gick fel. Försök igen senare.

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your email inbox to confirm.
sv_SE: Tack, registreringen lyckades! Kontrollera inkorgen för din e-post för att bekräfta.

en: Sign me up for the newsletter!
sv_SE: Registrera mig för nyhetsbrevet!

en: Sign up
sv_SE: Registrera

en: Your email address
sv_SE: Din e-postadress

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">Mailchimp for WordPress form settings</a>.
sv_SE: Du kan redigera ditt registreringsformulär i <a href="%s">formulärinställningarna för Mailchimp for WordPress</a>.

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

en: Displays your Mailchimp for WordPress sign-up form
sv_SE: Visar din Mailchimp for WordPress registreringsformulär

en: Mailchimp Sign-Up Form
sv_SE: Mailchimp registreringsformulär

en: Email address
sv_SE: E-postadress

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Initial value
sv_SE: Ursprungligt värde

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: Form Settings
sv_SE: Formulärinställningar

en: Checkboxes
sv_SE: Kryssrutor

en: Mailchimp API Settings
sv_SE: Mailchimp API-inställningar

en: Settings
sv_SE: Inställningar
